Естонія занурилася в Інтернет

Більшість жителів Естонії вже давно не ходять за покупками, не стоять в чергах за довідками або рецептами, і на дільницях для голосування людей не дуже багато. Дізнатися оцінки дитини, заповнити податкову декларацію і перевірити стан банківського рахунку можна в Мережі.

Рахунок Олександр отримає по електронній пошті, оплатить через інтернет-банк. Права з собою більше не носить - якщо потрібно, поліція відсканує номер його машини і отримає всю інформацію про власника. Парковку він оплачує СМС. Свій бізнес теж поставив на інтернет-рейки: "Не виходячи з будинку можна фірму зареєструвати. І можна всю діяльність фірми вести по Інтернету ".

В Естонії право на доступ в Інтернет - одне з цивільних прав людини. Тому що 10 років тому країна пішла по X-пути.

"X-шлях - дивна назва, але тут X - як перехрестя", - говорить радник міністерства економіки і комунікацій Майт Хейдельбер.

Електронна ID-карта - в Естонії вона також замінює паспорт - як ключ доступу до всіх державних і приватних інтернет-сервісів.

"Як у фізичному світі я прийшла в державний офіс, показала свій паспорт, і мене ідентифікували. Я можу побачити інформацію про свою освіту, про свою сім'ю, здоров'я ", - розповідає менеджер проектів IT демо-центру Ганна Храповицький.

Естонські програмісти вирішили проблему: як створити захищений обмін інформацією між різними регістрами і базами даних. Так з'явилося електронне держава - через єдиний портал громадянин по інтернету може отримувати найрізноманітніші держпослуги.

"У нас 97% послуг, які пропонує держава, через електронні канали. Не треба йти, стояти в черзі, дарувати подарунки, щоб швидше ", - говорить Ганна Храповицький.

У демонстраційному центрі показують іноземним делегаціям, як працює електронний уряд. Головний акцент - громадянин завжди може подивитися, хто і чому запитував про нього інформацію - кожен зайшов в систему залишає слід. Пару років тому співробітниця поліції на прохання подруги подивилася адресу її чоловіка - не платив аліменти, той подав скаргу.

"Чітке порушення закону про захист персональних даних. Як наслідок, її звільнили ", - розповідає Олег Швайковський.

Під час обідньої перерви бізнесмен Олег Швайковський ставить електронний підпис на кількох документах і за пару хвилин заповнює податкову декларацію.

Вся територія країни покрита безпровідним Інтернетом, або майже вся - 98 відсотків. З віртуального простору можна взагалі не виходити. Держава просунутих користувачів, назва якого Е-стогін, все частіше пишеться через дефіс.

У таллінському філії "Скайп" обговорюють останні новини покупки компанії фірмою "Майкрософт". І це теж естонський прорив. Мало хто знає, що автори програмного забезпечення "Скайп" - 4 естонських хлопця.

"Наша країна дуже маленька. З одного боку, це недолік - брак хороших фахівців. З іншого боку, наша перевага - якщо у вас не вистачає ресурсів, ви вчитеся бути дуже ефективними за найкоротші терміни. Тому у нас інфотехнологіі розвиваються шаленими темпами ", - говорить керівник Skype в Естонії Стен Тамківі.

Ахто Калья - керівник проекту "X-шлях" пояснює секрет безпеки інформації. Жодна хакерська атака не увінчалася успіхом, просто тому що центральної бази даних немає, є цілий каскад систем.

"Зараз вийшла вже п'ята версія" X-шлях ", яка має в сотні разів більше сервісів, ніж це було 7-8 років тому", - говорить Ахто Калья.

Система "Е-коли" охопила вже всі школи Естонії. Щоденники і шкільні журнали як пережиток минулого. Оцінки, домашні завдання, спілкування з батьками - все віртуально.

Мамі трьох дітей інфотехнологіі допомагають знайти час на прибирання та миття посуду. Укладається в кілька хвилин: перевірити оцінки, написати пояснювальну записку з приводу прогулу старшої, і отримати електронний рецепт на ліки для молодшого.

Роман Лейбов - піонер російськомовного Інтернету, одним з перших став писати російською в "Живому журналі". Одним же з перших проголосував на електронних виборах. І хоча на останніх парламентських виборах свої голоси через Інтернет віддала вже чверть населення Естонії, у цього способу голосування знайшлися супротивники.

"Багатьом здається, що електронне голосування відкриває можливості для маніпуляції. Це проблема довіри чи недовіри до Великого брата ", - говорить Роман Лейбов.

Електронне держава - це не просто спосіб вести справи по Інтернету. Вся система спілкування стає прозорою. І у громадян з'являється більше можливостей впливати на владу. Так, наприклад, жителі Тарту недавно відхилили проект будівництва нового сміттєзвалища. Завдяки тому, що всі об'єкти ще в плані будівництва обов'язково з'являються на електронній карті міської, і електронний протест мешканців влади зобов'язані розглянути.

1tv.ru